Sprawny nawilżacz = dobra jakość druku

.

Serwis nawilżaczy maszyn offsetowych Warszawa
Podczas wizyt serwisów w drukarniach i firmach poligraficznych pracownicy SKIC Robert Aptacy zauważają, że nie zawsze przestrzega się tam zasad mających służyć poprawnemu działaniu maszyn.

W poprzednim artykule poświęciliśmy sporo uwagi odpowiednim parametrom roztworu nawilżającego. Kontynuujmy ten temat. Przypomnijmy, że roztwór zwilżający oraz jego właściwości, tak samo jak papier czy farba powinny być wzajemnie dostosowane do procesu drukowania.

Parametry roztworów nawilżających – ciąg dalszy

W poprzednim artykule zwróciliśmy uwagę na odpowiednią wielkość pH roztworu nawilżającego. Oprócz tej wartości – podczas wymiany roztworu – trzeba też zwrócić uwagę na zależność pH roztworu, jego temperatury i stężenia alkoholu izopropylowego. Przeprowadzone badania wskazują, że optymalna temperatura w strefie pracy roztworów to 10-20 stopni Celsjusza. Zaleca się również utrzymanie stężenia alkoholu w roztworach na minimalnym poziomie.

Przewodność roztworu nawilżającego

Firma SKIC Robert Aptacy podczas serwisu nawilżaczy w maszynach drukujących pilnuje tych parametrów, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą i osiągały dobrą jakość druku. Jednak to nie wszystko. Równie istotnym wskaźnikiem jest przewodność elektryczna substancji. Podczas pomiaru zdolności substancji do przewodzenia elektryczności wyznaczamy procentową zawartość domieszek wprowadzonych do roztworu, które stabilizują kwasowość i twardość roztworu nawilżającego. Przewodność roztworu jest tym większa, im większa jest liczba rozłożonych na jony cząstek soli w roztworze.

Co więcej, trzeba pamiętać, że przewodność roztworu zwiększają cząsteczki pigmentów farby drukowej, jednak zmniejszają ją roztwory zmywające i kurz papierowy. Podczas serwisu nawilżaczy pracownicy SKIC Robert Aptacy sprawdzają przewodność roztworu zwilżającego. Nie powinna ona przekraczać 15 000 mS/cm. Pomiar przewodności elektrycznej przeprowadza się w dwóch etapach:

  1. mierzy się przewodność właściwą czystej wody – powinna wynosić 200 mS/cm
  2. mierzy się przewodność roztworu zwilżającego – powinna wynosić 1200-1500 mS/cm

Ilość alkoholu izopropylowego

Trzeba nadmienić, że przewodność roztworu zwilżającego w drukowaniu offsetowym zależy od ilości alkoholu izopropylowego, który miesza się z wodą w dowolnej ilości. Zatem jeśli jest w go w roztworze za dużo, to spada jego przewodność. Optymalna zawartość alkoholu to 8% roztworu. Zalecenia są takie, by zawartość alkoholu nie przekraczała 12-15%.

Temperatura roztworu i stężenie domieszki

.

Przewodność roztworu nawilżającego zależy również od temperatury roztworu oraz od stężenia domieszki. Roztwór nawilżający posiada odpowiednią przewodność, im wyższe jest stężenie domieszki i temperatura roztworu. Podczas serwisu nawilżaczy w druku offsetowym trzymamy się parametrów producenta – około 3%.

Woda jako podstawa roztworu zwilżającego

Podstawą roztworu zwilżającego jest woda. Ważnym parametrem jest twardość wody. Stężenie jonów węglowodorowych nie może przekraczać 250 mg. Zbyt twarda woda zmniejsza pojemność buforową roztworu. Powoduje również przyjmowanie farby na walcu zespołu zwilżającego. Na formie drukowej, gumie i powierzchni walców mogą również osadzać się tłuste mydła wapnia i magnezu, tak więc woda nie może zawierać dużej ilości siarczanów wapnia, magnezu i chlorku. Aby zapobiec takim zdarzeniom, podczas serwisu nawilżacza do roztworu dodaje się dedykowane do nawilżaczy w druku offsetowym domieszki. Wprowadzając do składu roztworu substancje powierzchniowo czynne, zmniejszamy wielkość napięcia powierzchniowego elementów, które się stykają (elementy drukujące i niedrukujące na formie drukowej, walce i cylindry, roztwór zwilżający i farby). Serwisanci SKIC zmniejszając napięcie, zwiększają właściwości zwilżające, co poprawia również ilość roztworu nanoszonego na formę.

Przestrzegamy: nie warto oszczędzać na serwisie nawilżaczy w druku offsetowym. Nasze doświadczenie pokazuje, że przegląd, serwis i dobranie odpowiedniego roztworu dają możliwość optymalizacji procesu druku. Skorzystaj już dziś z pomocy specjalistów SKIC Robert Aptacy.

 

OFERTA FIRMY SKIC ROBERT APTACY

serwis chłodniczy warszawa

naciśnij by przeczytać

Zapoznaj się z naszą ofertą

Kontakt z biurem

  +48 501 179 381
 info@skic.com.pl
 
lub
 
ul Potocka 14
Warszawa 01-652
 JAK NAS ZNALEŹĆ ?
 

 serwis nawilżaczyserwis nawilżaczy

 

baldwin, serwis chłodniczy warszawa, technotrans, schładzacz wody poligrafia, przegląd nawilżaczy poligrafia, przegląd nawilżaczy drukarnia, parametry roztworów nawilżających, naprawa schładzaczy wody, serwis schładzaczy wody, przegląd i serwis nawilżaczy formy, serwis nawilżaczy, agregaty chłodnicze, agregat wody lodowej, agregaty wody lodowej, chillery, wytwornica wody lodowej, serwis chłodniczy, chiller do wody, chillery przemysłowe, wytwornice wody lodowej, chiller wody lodowej, chiller wody, serwisu nawilżaczy w maszynach drukujących,

Naprawa lodówek samochodowych | usługa drzwi w drzwiDla klientów z poza Warszawy

Nasz serwis uruchomił usługę drzwi w drzwi

polega ona na odbiorze urządzenia od klienta za pośrednictwem firmy kurierskiej DHL przed naprawą i odesłaniu go po naprawie w to samo miejsce lub miejsce wskazane przez zleceniodawcę na terenie POLSKI. 

Jeśli decydują się państwo na skorzystania z tej usługi prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego

"Zgłoszenie przeglądu lub awarii"

serwis lodówek INDEL B

Koszt usługi jest zależny od gabarytów urządzenia i formy płatności za usługę.