Schładzalniki do mleka rodzaje i budowa

.

Schładzalniki do mleka – rodzaje, funkcje oraz budowa

W dzisiejszych czasach mamy możliwość obserwowania coraz większego przepływu ludności do wielkich ośrodków miejskich. Jest to trend, który będzie narastał z każdym następnym dziesięcioleciem i wydaje się, że nie da się go zatrzymać. Musimy jednak pamiętać, że każdy mieszkaniec miasta posiada swoje potrzeby, na które szeroko stosowana klimatyzacja i chłodnictwo może dać pozytywną odpowiedź. Tak więc, zaczynając od komfortu cieplnego w mieszkaniach lub samochodzie, zaś kończąc na przygotowaniu żywności do dalszego transportu lub obróbki, nauka i technika potrafi zatroszczyć się o każdego. Dlatego dziś zajmiemy się, wcale nie tak często, poruszanym aspektem , czyli, zastosowaniem chłodnictwa w przemyśle mleczarskim: tytułowymi schładzalnikami do mleka.

Funkcja schładzalniki do mleka

Jak sama nazwa wskazuje, schładzalniki służą do obniżania temperatury mleka. Dopiero w tej temperaturze może być ono składowane przez dłuższy okres czasu bez ryzyka wystąpienia szkodliwych dla produktu reakcji. Jest to niezwykle ważne, z uwagi na fakt, że jakość mleka w dużej mierze zależy od tego, jak prędko uda nam się je schłodzić poniżej granicy 10oC. Pamiętając o początkowej temperaturze mleka wynoszącej 36oC wcale nie musi być to szybki proces. Im prędzej zostanie to wykonane, tym lepszą cenę uzyskamy przy sprzedaży produktu. Niemałe znaczenie dla klienta ma bakteriologiczna jakość mleka. Najlepszą uzyskamy właśnie przy temperaturach około 4o C. Jak widać, jest to urządzenie niezbędne przy transporcie i przechowywaniu mleka. Innymi układami chłodniczymi, które zyskują na popularności, są systemy wstępnego schłodzenia mleka ( na Zachodzie spotykane praktycznie na każdym kroku). Celem takiej instalacji jest obniżenie początkowej temperatury mleka jeszcze przed zaaplikowaniem go do schładzalnika. Pozwala to na obniżenie kosztów za pracę elektryczną samego schładzalnika oraz zwiększa szybkość uzyskania optymalnej temperatury produktu. Może więc warto się zastanowić, czy kupno takiego układu nie pozwoli nam na uzyskanie przeliczalnego na pieniądze zysku w dość szybkim tempie.…

Rodzaje schładzarek do mleka 

Schładzalniki możemy podzielić na kilka typów ze względu na konstrukcję:
a) otwarte – tańsze przy zakupie, ale charakteryzujące się koniecznością ręcznego mycia po każdym użyciu; możemy je podzielić na:
 otwarte o cylindrycznej budowie
 otwarte o wannowej budowie
b) zamknięte – wadą jest droższa cena, aczkolwiek nie wymagają one poświęcania zbyt wiele uwagi, gdyż posiadają automatyczną myjkę, istnieją także modele z oddzielonym agregatem, który można umieścić w innym pomieszczeniu, niż sam schładzalnik (czasem po prostu nie ma miejsca na całe urządzenie, więc ułatwi to znalezienie optymalnego rozwiązania); możemy podzielić je na:
 zamknięte o cylindrycznej budowie
 zamknięte o eliptycznej budowie
W zależności od wielkości urządzenia schładzalniki posiadają różne pojemności, począwszy od 200 litrów po 3000 litrów mleka. Istnieje kilku znaczących producentów takich układów, którzy przez szeroką gamę zbiorników chłodniczych potrafią trafić w potrzebę każdego klienta. Nad najbardziej znanymi firmami pochylimy się jednak w innym artykule.
Budowa
Jak każde urządzenie klimatyzacyjno-chłodnicze schładzalniki do mleka posiadają standardowe wyposażenie układu chłodzenia. Składa się on z dwóch wymienników energii ( parownika oraz skraplacza), sprężarki (która pełni funkcję pompy, czyli podnosi ciśnienie czynnika oraz napędza cały układ; zamienia ona energię mechaniczną na elektryczną) oraz elementu rozprężnego (ewentualnie rurki kapilarnej), który powoduje obniżenie ciśnienia czynnika chłodniczego. Wszystkie elementy połączone są przewodami chłodniczymi ( oczywiście w izolacji cieplnej). Nie będziemy kolejny raz opisywać sposobu pracy instalacji, dość przypomnieć, że właściwa wymiana chłodu odbywa się w parowaczu, zaś w skraplaczu zostaje oddane ciepło, pobrane wcześniej przez czynnik. Z uwagi na potrzebę zasilania sprężarki potrzebujemy ulokować schładzalnik w sąsiedztwie źródła prądu. Inną ważną cechą schładzalników jest materiał zbiornika na mleko. Powinien być wytworzony z droższej i bardziej szlachetnej odmiany blachy – blachy kwasoodpornej. Ta konieczność, wymuszona zresztą składem chemicznym mleka, znacząco „podbija” koszt całego urządzenia. Kolejnym ważnym elementem jest izolacja termiczna, najczęściej stworzona z pianki poliuretanowej lub innej substancji izolacyjnej. Dzięki temu w znaczący sposób zostają zmniejszone straty chłodu do otoczenia. Wyposażeniem, niejako dodatkowym do układów chłodniczych, zaś standardowym do schładzalników o otwartej budowie, jest mieszadło wolnoobrotowe, nie powodujące pienienia lub zmaślenia mleka; powinno być ono odpowiednio wyprofilowanie. Innym koniecznym dodatkiem jest termostat, odpowiadający za regulacje pracy układu chłodzącego oraz systemu mieszania produktu. Nie można zapominać także o częstym problemie użytkowników schładzalników, czyli zamarzaniu mleka. Jednak producenci i w tej kwestii znaleźli rozwiązanie. Dobrze wyregulowany system utrzymania temperatury w zbiorniku nie dopuści do takiej sytuacji.
Przy niedawnej zmianie przepisów odnośnie o ochrony warstwy ozonowej („ Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych” z dnia 15 maja 2015 roku), ważną kwestią stała się ilość czynnika chłodniczego, który wypełnia układ chłodniczy schładzalnika. Przypomnijmy, że dla układów posiadających więcej niż 3 kilogramy substancji kontrolowanych, istnieje wymóg rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (CRO). Co więcej, użytkownicy urządzeń używających substancji kontrolowanych ( czyli również schładzalników) są zobligowaniu do sporządzenia Kary Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej, która pełni funkcję dokumentacji takiego układu. Dla pracowników polskiej wsi, może okazać się to dodatkowym problemem, przy codziennej pracy. Na terenach wiejskich brakuje specjalistów, którzy posiadaliby odpowiednie kwalifikacje, do pomocy rolnikom przy egzekwowaniu nowego prawa. Bądź co bądź, nieświadomie, niejako rykoszetem, rolnikom został „dorzucony kolejny kamyczek do ogródka”.
Więcej o nowej ustawie napisaliśmy w artykule ” Polskie akty prawne odnośnie ochrony warstwy ozonowej”, dlatego dociekliwych odsyłamy do podanego tytułu.

Schładzalniki do mlekaSchładzalniki do mleka

Bibliografia:
1. http://www.mleczarstwo.com/a5640,wstepne_schladzanie_mleka_zbytek_czy_koniecznosc.html
2. http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/058/1/schladzalniki-do-mleka/#
3. http://www.strefaagro.pomorska.pl/artykul/masz-schladzalnik-do-mleka-zaplacisz-za-ochrone-klimatu
4. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 maja 2015 r. w sprawie „Substancji zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych” (Dz. U. z 2015 r., poz. 881 )

naprawa lodówek mleka, schładzalniki do mleka naprawa, schładzalniki do mleka serwis, Schładzalniki do mleka Wedholms, Naprawa schładzalników do mleka, naprawa chłodziarek do mleka, naprawa chłodziarek do mleka wielkopolska, naprawa schładzalników do mleka, naprawa schładzalników do mleka łódzkie, naprawa schładzalników do mleka mazowieckie, naprawa zbiorników do mleka podlaskie, naprawa schładzalników do mleka podlaskie, naprawa schładzalników do mleka kujawsko-pomorskie, Schładzalniki do mleka serwis, naprawa schładzalników do mleka świętokrzyskie, serwis schładzalników do mleka, schładzalniki do mleka woj łódzkie, części do schładzalników mleka, naprawa schładzalników do mleka radom, naprawa schładzalników do mleka kujawsko pomorskie, schładzalniki do mleka Bieżuń, schładzalniki do mleka kujawsko pomorskie, schładzalnik do mleka delaval serwis, schładzalnik do mleka delaval naprawa, schładzalnik do mleka mueller naprawa, schładzalnik do mleka mueller serwis, schładzalnik do mleka packo naprawa, schładzalnik do mleka packo serwis, naprawa lodówek mleka, schładzalniki do mleka naprawa, schładzalniki do mleka serwis, Schładzalniki do mleka Wedholms, Naprawa schładzalników do mleka, naprawa chłodziarek do mleka, naprawa chłodziarek do mleka wielkopolska, naprawa schładzalników do mleka, naprawa schładzalników do mleka łódzkie, naprawa schładzalników do mleka mazowieckie, naprawa zbiorników do mleka podlaskie, naprawa schładzalników do mleka podlaskie, naprawa schładzalników do mleka kujawsko-pomorskie, Schładzalniki do mleka serwis, naprawa schładzalników do mleka świętokrzyskie, serwis schładzalników do mleka, schładzalniki do mleka woj łódzkie, części do schładzalników mleka, naprawa schładzalników do mleka radom, naprawa schładzalników do mleka kujawsko pomorskie, schładzalniki do mleka Bieżuń, schładzalniki do mleka kujawsko pomorskie, schładzalnik do mleka delaval serwis, schładzalnik do mleka delaval naprawa, schładzalnik do mleka mueller naprawa, schładzalnik do mleka mueller serwis, schładzalnik do mleka packo naprawa, schładzalnik do mleka packo serwis

Naprawa lodówek samochodowych | usługa drzwi w drzwiDla klientów z poza Warszawy

Nasz serwis uruchomił usługę drzwi w drzwi

polega ona na odbiorze urządzenia od klienta za pośrednictwem firmy kurierskiej DHL przed naprawą i odesłaniu go po naprawie w to samo miejsce lub miejsce wskazane przez zleceniodawcę na terenie POLSKI. 

Jeśli decydują się państwo na skorzystania z tej usługi prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego

"Zgłoszenie przeglądu lub awarii"

serwis lodówek INDEL B

Koszt usługi jest zależny od gabarytów urządzenia i formy płatności za usługę.