Chłodzenie swobodne
Chłodzenie swobodne | SKiC Robert Aptacy — Chłodnictwo przemysłowe
Oferujemy wiele efektywnych układów chłodzenia ze współczynnikiem wydajnościowym większym niż 3,05 EER. W bezpośredni sposób przekłada się on na bilans energetyczny, a jednocześnie zużycie energetyczne przedsiębiorstwa. Stosujemy różne innowacyjne metody, które za zadanie mają utrzymanie optymalnych warunków w obrębie od ‑23 oC, nawet do +60 oC. Ekologiczne czynniki chłodnicze mają wpływ na zyskowność Zakładu, a także wszelkie koszty eksploatacyjne. Nasz rozwój jest wynikiem stałego dążenia do perfekcji oraz chęci zmodernizowania systemów HVAC/R na terenie całej Polski.
Jesteśmy w stanie zaproponować wiele intuicyjnych i łatwych w użyciu systemów chłodzenia, mających oddziaływanie na rentowność przedsiębiorstw Naszych Klientów. Dokładność armatury kontrolno-pomiarowej, wynoszącej aż +/- 0,1 K, przyczynia się do zdumiewających wyników i plastyczności w dowolnych warunkach. Na stopień zużycia, jak i żywotność danych komponentów wpływa również płynna regulacja 0–10 V. Chłodzenie swobodne wykorzystuje proces konwekcji, jak i temperaturę zewnętrzną.
W swoim asortymencie dostępnych od ręki mamy blisko 90 chillerów z zakresu wydajności chłodniczej od 1 kW, aż do 1,5 MW, która przekłada się na fenomenalne wyniki. Świadczymy usługi doradztwa w zakresie wyboru technologii chłodzenia, a tym samym maszyn chłodniczych, których celem jest utrzymanie optymalnych warunków. Rewolucyjne rozwiązania, których stosowanie może przekładać się na żywotność, sięgającą nawet 25 lat. Maszyny chłodnicze mają na celu zapewnienie elastyczności i produktywności niezależnie od warunków zewnętrznych. Dowiedz się więcej…
Spis treści:
Chłodzenie swobodne
Chłodzenie swobodne jest to proces, który za zadanie ma wykorzystanie warunków zewnętrznych, przy pomocy nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej do utrzymania optymalnych warunków termicznych (temperaturowych). Przekładając się na zmienne obciążenie układu i redukcję rbh. maszyn do minimum. Wymienniki ciepła dają Nam możliwość utrzymania stałej temperatury w dowolnych warunkach. Gdy temperatura zewnętrzna jest niższa niż temperatura żądana (temperatura żądana – delta 5 oC równa temperaturze zewnętrznej) gwarantuje to możliwość regulacji w zakresie sterowania chiller / dry cooler. Gdy warunek ten zostaje spełniony system sterowania dostaje komunikat, który informuje o możliwości zmniejszenia kosztów zużycia nawet o 45% w skali roku.
Dry cooler to rozwiązanie, które wykorzystuje mobilność powietrza zewnętrznego, kiedy jego temperatura jest niższa od temperatury żądanej lub warunków docelowych. Za sprawą konwekcji cieplnej, a mianowicie przekazywania ciepła z ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze, jesteśmy w stanie zmniejszyć zapotrzebowanie w chłód. W konsekwencji możemy zmniejszyć obciążenie cieplne maszyn chłodniczych. Na skutek wymiany ciepła przy pomocy wentylatorów, ciepło jest odbierane, a następnie chłodzone przy pomocy powietrza zewnętrznego.
Chłodzenie swobodne wodą
Chłodzenie ekologiczne stanowi jedną z najkorzystniejszych form w dzisiejszych czasach. W przypadku chłodzenia swobodnego mamy do czynienia z wymiennikami ciepła, których działanie przekłada się na wymianę temperatur. Następnie oddziałują one na wysoką sprawność, oznaczaną literą „eta” z języka greckiego. Z wykorzystaniem wody, wspomagane jest przez medium, będące np. wodą z rzek, jezior głębokich, oceanów, wód gruntowych, lodu lub śniegu. Przy jego pomocy jesteśmy w stanie znacznie wpłynąć na zużycie energetyczne w skali roku. Za pośrednictwem pomp, woda ta zostaje przetransportowana do wymienników ciepła, gdzie następuje wymiana ciepła. Jest to forma chłodzenia, dzięki której zakres funkcjonowania wyraźnie wdaje się w odbiór i wykorzystanie.
Na zużycie, jak i ryzyko wystąpienia szkód przekłada się zredukowana ilość komponentów oraz prosta budowa. Wykorzystanie miejscowych zbiorników retencyjnych, rzek czy jezior pod potrzeby chłodzenia, może mieć wpływ na dochodowość Przedsiębiorstw Naszych Klientów, a przez dłuższy okres czasu przełożyć się na jego funkcjonowanie.
Chłodzenie adiabatyczne
Wynikiem ciągłego dążenia do najwyższej efektywności jest właśnie chłodzenie adiabatyczne. Zadaniem owych układów jest obniżenie temperatury medium chłodzącego. W przypadku, gdy temperatura na zewnątrz spełnia wszelkie kryteria układu, system sterowania wysyła komunikat, w którym informuje, aby uruchomić dry cooler. W dalszej kolejności przy pomocy układu zraszającego, natryskuje wodę o znacznie niższej temperaturze. Gdy woda w ciepłym strumieniu powietrza natychmiast paruje, ma skutek tego dochodzi do obniżenia temperatury względem temperatury zewnętrznej. Przejście z ciekłego stanu w stan gazowy powoduje termodynamiczną przemianę, a jednocześnie możliwość odbioru ciepła z otoczenia. Ta przemiana daje Nam możliwość dodatkowego obniżenia temperatury medium chłodzącego.
Technologia chłodzenia adiabatycznego, z uwagi na swą budowę ma bardzo szerokie zastosowanie w krajach o dość wysokiej temperaturze zewnętrznej. Rozwiązanie to ma także swoje wady, którymi są choćby aspekty mikrobiologiczne. Gdy woda jest stale natryskiwana na lamele, wykonywane z aluminium lub miedzi, proces ten staje się wyzwaniem, gdyż powstaje tu kamień, Przekłada się on na rozwój bakterii oraz pomniejszenie powierzchni wymiany. Do czynienia mamy wtedy również z pogarszaniem się stanu warstwy ochronnej materiału, a w najgorszym przypadku rozszczelnienia układu. [Patrz niżej]
Należy pamiętać, że rozwój bakterii w konsekwencji przyczynia się również do powstawania bakterii legionelli na lamelach chłodnic powietrznych. Zważając na to, technologia chłodzenia adiabatycznego ma swoje pozytywy, lecz tylko w bardzo krótkim odcinku czasu.
Działaj z SKiC Robert Aptacy już dziś!
Oferujemy wiele innowacyjnych układów chłodzenia, które w rzeczywistości oddziałują na funkcjonowanie priorytetowych koncernów. Jesteśmy w stanie profesjonalnie doradzić Naszym Klientów w wyborze technologii chłodzenia, a także wszelkich maszyn chłodniczych. Są one ważnym aspektem, gdyż mają bezpośredni wpływ na zużycie, jak i codzienne funkcjonowanie całego układu. W swoim asortymencie dostępnych od ręki mamy blisko 90 chillerów z zakresu wydajności chłodniczej od 1 kW, aż do 1,5 MW na terenie całej Polski. Stosujemy proste w obsłudze rozwiązania o dokładności pomiarowej, która sięga nawet +/- 0,1 K. Agregaty wody lodowej o współczynniku wydajnościowym wynoszącym >3,05 EER w zasięgu Twojej ręki, w każdej chwili!
Działamy efektywnie, bezpiecznie i profesjonalnie na każdym kroku. Stosujemy proste rozwiązania, które w połączeniu z ponadczasowością mają pozytywne przełożenie na funkcjonowanie dużych graczy. Chęć w dążeniu do perfekcji oraz tworzeniu niezawodnych układów otwiera przed Nami nowe możliwości, które pomogą Nam zadbać o lepszą przyszłość przedsiębiorstw Naszych Klientów! Dysponujemy ekologicznymi, a przy tym energooszczędnymi maszynami, których funkcjonowanie z pewnością zaskoczy każdego zainteresowanego.
Chłodzenie swobodne | SKiC Robert Aptacy — Chłodnictwo Przemysłowe