KLIMATYZACJA PRZEMYSŁOWA CHŁODZENIE HAL
KLIMATYZACJA PRZEMYSŁOWA I CHŁODZENIE HAL
O ile będąc na wakacjach czekamy tylko na upalne dni, aby cieszyć się w pełni z długo wyczekiwanego urlopu, to gdy mamy na myśli wymarzone warunki klimatyczne np. w hali produkcyjnej, to na pewno nie będzie to temperatura powyżej 30°C.
Dlaczego tak ważne jest odpowiednie chłodzenie hal przemysłowych?
Wysoka temperatura w hali produkcyjnej ma negatywny wpływ na zdrowie ludzkie. Pracownicy, którzy eksponowani są na działanie wysokiej temperatury muszą robić częstsze przerwy, nawadniać się, spada ich wydajność. Osoby takie są także narażone na ryzyko udaru cieplnego. Nieodpowiednia temperatura może również powodować kłopoty ze sprzętem i w konsekwencji pogorszyć jego sprawność. Niektóre urządzenia „preferują” pracę w niższych temperaturach – sprzęt elektroniczny potrafi działać bezawaryjnie przez 30 lat, jeśli funkcjonuje w temperaturze do 45 °C, a już tylko 4 gdy jest poddany ekspozycji na temperaturę 80 °C. Często w takich urządzeniach nie jesteśmy w stanie zlokalizować usterki, ponieważ na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się funkcjonować prawidłowo. Z biegiem czasu na skutek mikro uszkodzeń wewnątrz układu dochodzi do poważnej awarii, której skutki mogą być bardzo kosztowne, dlatego kluczowe wydaje się zaimplementowanie odpowiednich rozwiązań w zakresie klimatyzacji.
Metody obniżania temperatury w halach produkcyjnych:
- Jedna z najprostszych, to po prostu otwarcie okien i drzwi, żeby pozwolić masom powietrza na swobodną cyrkulację. Sposób nie zawsze skuteczny, choćby z uwagi na to, że np. w upalne dni nie daje odpowiedniego wychłodzenia. Jeśli jesteśmy na etapie planowania fabryki, hali czy zakładu przemysłowego można się skupić na odpowiednich rozwiązaniach konstrukcyjnych np. właściwe rozmieszczenie okien, drzwi, czy też zastosowanie odpowiednich materiałów.
- Instalacja wiatraków, których zadaniem jest mieszanie powietrza.
Niektóre zakłady ze względu na specyfikę produkcji potrzebują jednak bardziej precyzyjnego systemu chłodzenia, dlatego w takich przypadkach stosuje sie:
- Klimatyzatory adiabatyczne, które wykorzystują proces parowania w celu obniżenia temperatury. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się gdy urządzenie pracuje w środowisku o mniejszym stopniu zawartości wilgoci w atmosferze.
- Centrale klimatyzacyjne. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu substancji chłodzących w procesie obniżania temperatury. Mogą być one z powodzeniem stosowane w klimacie o większej wilgotności. Charakteryzuje je również wykorzystanie w procesach technologicznych gdzie wymagane jest utrzymanie określonej temperatury przez cały czas.
- Chillery oparte o wodę lodową, która odbiera ciepło z otoczenia za pomocą cyklu parowania i sprężania. Niekiedy stosuje się je w tandemie z klimatyzatorami.
- Wieże chłodnicze. Gdy stosuje się chillery na bazie wody lodowej należy doposażyć je w system chłodzenia, oparty na cylindrycznych strukturach, które transportują ciepło generowane przez urządzenia. Rozróżniamy wieże z otwartym bądź zamkniętym obiegiem. Wykorzystanie w tym systemie wiatraków na pewno zwiększa koszty eksploatacji lecz rekompensowane jest to wysoką efektywnością odprowadzania ciepła.
Na pewno sposób w jaki będzie schładzana hala przemysłowa, zależy od wielu czynników, ale na pewno od specyfiki produkcji. Metoda powinna być tak dobrana aby zapewniała optymalne, komfortowe warunki i parametry pracy zarówno dla pracowników jak i urządzeń oraz maszyn.