Konserwacja central wentylacyjnych
KONSERWACJA CENTRAL WENTYLACYJNYCH SKIC ROBERT APTACY
Nawet najlepsze urządzenia wymagają regularnych przeglądów i napraw. Pomimo tego, że producenci prowadzą swego rodzaju wyścig zbrojeń pod kątem dążenia do niezawodności swoich flagowych produktów to trzeba mieć zawsze na uwadze, że większość podzespołów wymaga systematycznego serwisu i wymiany. Zakres przeglądów i napraw z roku na rok się poszerza ze względu na to, że coraz częściej mamy do czynienia z wysoką złożonością omawianego sprzętu. Pamiętajmy, że im bardziej zaawansowana centrala tym więcej elementów do przeglądu.
Spis treści:
Konserwacja central wentylacyjnych
Takie elementy jak łożyska czy filtry to części, które wręcz są projektowane z myślą o określonym czasie pracy, stąd też aby zapewnić im bezawaryjne funkcjonowanie należy je wymieniać w terminach zgodnych z zaleceniami producenta. Lamele, czy przepustnice to podzespoły, które również wymagają systematycznego przeglądu, ze względu na warunki w jakich pracuje urządzenie (zanieczyszczenie kurzem, pyłem). Jeśli dodamy jeszcze aspekt rozbudowy central wentylacyjnych o mechanizmy takie jak pompy ciepła, układ chłodzenia to zaniedbanie czynności konserwacyjnych może prowadzić do pogorszenia efektywności pracy całego mechanizmu.
Pamiętajmy, że zaawansowane urządzenia wymagają fachowej ekspertyzy, sprawdzonego serwisu i nie inaczej jest w przypadku central wentylacyjnych. Przegląd centrali powinien być zlecony profesjonalnemu serwisantowi, który powinien mieć odpowiednie uprawnienia do wykonywania czynności związanych z przeglądem czy też naprawą urządzenia.
Aby zachować gwarancję, producent wręcz wymaga cyklicznych i udokumentowanych przeglądów. Z reguły każdy producent określa jaka powinna być częstotliwość czynności serwisowych.
Serwis centrali wentylacyjnej
Z doświadczenia wiemy, że przynajmniej raz w roku powinniśmy sprawdzić następujące elementy:
- szczelność obudowy,
- połączenia elementów,
- filtry,
- wentylatory,
- stan elementów tocznych w tym łożysk,
- czerpnie powietrza,
- tłumiki,
- stan wymienników krzyżowych,
- stan nagrzewnic i chłodnic glikolowych,
- szczelność układu chłodniczego i glikolowego,
- poziom oleju,
- jakość mieszaniny glikolowej.
Filtry do centrali wentylacyjnej – czy tak ważny?
Filtry to elementy, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza, z czasem ulegają one zabrudzeniu, które diametralnie wpływa na parametry funkcjonowania centrali.
Kiedy wymienić filtr w centralach wentylacyjnych?
Najczęściej producenci rekomendują wymianę filtra po sześciu miesiącach eksploatacji natomiast musimy pamiętać o tym, że każde urządzenie pracuje w innych warunkach więc w każdym przypadku ten czas może się różnić. Decydującym sygnałem, który informuje nas o tym, że należy go wymienić, jest spadek ciśnienia na filtrze poniżej określonej normy.
Jak zadbać o wentylator?
Ze względu na jego funkcje czyli pompowanie powietrza, nierzadko zawierającego pył oraz mgłę olejową, trzeba go kontrolować przynajmniej raz na pół roku a raz w roku sprawdzić prawidłowe wyważenie jego wirnika. Nie wolno zapomnieć także o czyszczeniu oraz sprawdzeniu połączeń elektrycznych i mechanicznych. Powinniśmy także poddać uważnemu badaniu jego właściwości mechaniczne, np. czy podczas obracania wirnika nie słychać niestandardowych dźwięków, które mogłyby wskazywać na konieczność wymiany łożysk.
Zrób to sam – czy aby na pewno?
Lekceważące podejście do tematu serwisu często niesie za sobą brzemienne w skutkach konsekwencje. Jeśli powierzymy serwis urządzenia firmie, której brakuje fachowego i rzetelnego podejścia bądź też sami będziemy próbować naprawić urządzenie nie posiadając przy tym należytej wiedzy to możemy tylko pogłębić problem. W najgorszym wypadku narażamy się na utratę zdrowia lub nawet życia.
Dlatego firma SKIC Robert Aptacy jako serwis z wieloletnim doświadczeniem serdecznie Państwa zaprasza do współpracy w zakresie konserwacji central wentylacyjnych. Świadczymy nasze usługi na terenie całego kraju.