Nabijanie klimatyzacji
Nabijanie klimatyzacji Warszawa dowolnym czynnikiem chłodniczym R134, R407, R410 itd…
Zakup klimatyzacji jest dla przeciętnego człowieka dość dużym wydatkiem, dlatego warto już od pierwszych dni klimatyzatora, dbać i zapewnić mu optymalne warunki do pracy. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie przedłużyć jego żywotność.
Dwa razy w roku serwisuj swoją klimatyzację
Nie wszyscy posiadacze klimatyzacji w domu wiedza, że podstawą do pozytywnego rozpatrzenia reklamacji przez producenta są jego regularne przeglądy i serwisowanie. Każda, nawet najmniejsza nasza samowolna ingerencja w urządzenie może skończyć się odrzuconą reklamacją i dodatkowymi kosztami, jakie zmuszeni będziemy ponieść. Dlatego warto pamiętać, że aby klimatyzacja sprawnie i jak najbardziej wydajnie pracowała, konieczne jest jej regularne serwisowanie a co za tym idzie nabijanie klimatyzacji ( dwa razy w roku). Dzięki systematycznej kontroli z pewnością unikniemy większych i bardzo kosztownych awarii.
Podczas konserwacji naszego klimatyzatora, serwisant sprawdzi nie tylko wszystkie elementy naszego urządzenia, ale skontroluje też poziom czynnika chłodniczego w naszym klimatyzatorze jego czystość i zakwaszenie.
Czym jest czynnik chłodniczy?
Czynnikiem chłodniczym (często zwanym też freonem) są najczęściej substancje szybko wrzące. Czynnik ten uczestniczy w wymianie ciepła w urządzeniu. Pod wpływem wrzenia w niskiej temperaturze i pod niskim ciśnieniem, pobiera ciepło. Ciepło to jest potem skraplane pod wypływem dużo wyższego ciśnienia i wyższej temperatury. Najbardziej popularnym i wykorzystywanym czynnikiem był czynnik R 22, ale ze względu na jego dużą szkodliwość dla warstwy ozonowej, z dniem 1 stycznia 2010 czynnik ten został wycofany z obiegu. W chwili obecnej najczęściej stosuje się pro-ekologiczne gazy, np: R‑134a, R‑407C, R‑410A.
Dlaczego trzeba sprawdzać poziom czynnika?
Najważniejszym, a zarazem najdroższym elementem każdego klimatyzatora, jest sprężarka. Od jej prawidłowego funkcjonowania zależy żywotność klimatyzatora. Ponieważ z czasem czynnik ulatuje z instalacji, dlatego co jakiś czas warto poprosić serwisantów o sprawdzenie poziomu czynnika chłodniczego w układzie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, serwis sprawdzi szczelność twojej instalacji i w razie potrzeby nabije klimatyzację instalację czynnikiem. Producenci klimatyzatorów zalecają, by takie czynności, jak nabijanie klimatyzacji domowej, wykonywał wyszkolony serwisant, posiadający odpowiednie uprawnienia.
Samodzielne nabijanie klimatyzacji
Czasem jednak zmuszeni jesteśmy do samodzielnego napełniania czynnikiem instalacji. W wielu sklepach internetowych dostępne są poszczególne czynniki chłodnicze. Jednak zanim przystąpimy do samodzielnego napełniania instalacji, musimy zapoznać się z podstawami klimatyzacji i zebrać odpowiednie narzędzia.
A zatem będą nam potrzebne:
- czynnik (pamiętajmy, by był to taki czynnik, jaki nakazuje nam stosować producent. W przeciwnym wypadku jest duże prawdopodobieństwo, że nasza instalacja nie będzie działać sprawnie wręcz doprowadzimy do uszkodzenia klimatyzatora).
- pompa do odzysku min próżniowa
- zestaw manometrów
- termometr
Kiedy posiadamy już wymienione przez mnie urządzenia i zapoznaliśmy się z podstawami działania naszego klimatyzatora, możemy przystąpić do dzieła.
Nabijanie klimatyzacji krok po kroku
- Jeśli nasz układ posiada nieszczelność, musimy ją koniecznie odnaleźć a miejsce wycieku zalutować, zaspawać jednym słowem szczelnie zamknąć. Wyciek gazu do atmosfery jest bardzo szkodliwy dla środowiska, a niski poziom czynnika wpływa na złą pracę urządzenia.
- Zrobić próżnię.
- Przy użyciu azotu, sprawdzamy szczelność układu. Jeśli jednak nie posiadamy pod ręką butli z azotem, a na dworze nie panuje skwar, możemy wpuścić do urządzenia trochę czynnika, tak, by stworzyć odpowiednie ciśnienie i czekamy. Po mniej więcej tygodniu możemy sprawdzić, czy czynnika nam ubyło. Jeśli nie, nasz układ jest szczelny.
- Ponownie robimy próżnię
- Nabijamy nasze urządzenie odpowiednią ilością czynnika chłodniczego. Przy nabijaniu musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o położeniu butli z gazem. Pamiętajmy, by zawsze podczas nabijania butla skierowana była zaworem do dołu.
Ważne!
Przy nabijaniu skontroluj też temperaturę na parowniku, czyli jednostce wewnętrznej naszego klimatyzatora. Na całej powierzchni lamelek nie może być mniej niż 8 stopni. I co ważne, urządzenie nie może być oszronione. Pojawiający się na ściankach szron, to znak, że należy dopuścić jeszcze czynnika chłodniczego.
Jeśli nie wiesz, jaką ilość czynnika wpuścić, wszystkie potrzebne Ci informacje znajdziesz na etykietce znamionowej.
Zanieczyszczony czynnik efektem wielu awarii urządzenia
Spis treści:
Jeśli sukcesywnie nie będziesz pamiętać o wymianie i nabijaniu klimatyzacji, możesz być pewnie, że po jakimś czasie użytkowania, twoje urządzenie zacznie się psuć. Podczas pracy klimatyzatora czynnik chłodniczy nabiera wielu zanieczyszczeń, takich jak:
- domieszki innych czynników chłodniczych
- nadmierne zakwaszenie, pojawiająca się w układzie rdza
- nadmierna wilgotność czynnika. Według norm dopuszczalna wilgotność, to 10 ppm, czyli 10 części milionowych ( 1 gram wody zawarty w 100 kg czynnika chłodniczego).
Wszystkie te elementy, jeśli nie będą sukcesywnie wymieniane, skutecznie i w szybkim czasie uszkodzą naszą klimatyzacje, która przecież jest dość sporym wydatkiem.