Płyny niezamarzające w systemach chłodzenia

Zostaw Opi­nię!

Pły­ny nie­za­ma­rza­ją­ce w sys­te­mach chłodzenia

W sys­te­mach chło­dze­nia, szcze­gól­nie tych wyko­rzy­sty­wa­nych w trud­nych warun­kach kli­ma­tycz­nych, bar­dzo waż­ne jest sto­so­wa­nie odpo­wied­nich środ­ków, któ­re zapo­bie­gną zama­rza­niu cie­czy. Jed­nym z takich roz­wią­zań są pły­ny nie­za­ma­rza­ją­ce w sys­te­mach chło­dze­nia. Dzię­ki nim moż­li­we jest utrzy­ma­nie opty­mal­nej tem­pe­ra­tu­ry pra­cy urzą­dzeń nawet w eks­tre­mal­nie niskich temperaturach.

Dlaczego warto stosować płyny niezamarzające w systemach chłodzenia?

Pły­ny nie­za­ma­rza­ją­ce w sys­te­mach chło­dze­nia zapew­nia­ją nie tyl­ko ochro­nę przed zama­rza­niem, ale rów­nież przed koro­zją i osa­da­mi. Dzię­ki nim sys­te­my chło­dze­nia mogą dzia­łać wydaj­niej i dłu­żej, co prze­kła­da się na mniej­sze kosz­ty eks­plo­ata­cji i ser­wi­su. Ponad­to, sto­so­wa­nie odpo­wied­nich pły­nów pozwa­la na unik­nię­cie kosz­tow­nych awa­rii, któ­re mogą wystą­pić na sku­tek zamar­z­nię­cia cie­czy w obiegu.

Rodzaje płynów niezamarzających

  • Gli­kol etylenowy
  • Gli­kol propylenowy
  • Mrów­czan pota­su Supercool
  • Alko­ho­le polihydroksylowe
  • Ace­ta­ty i formiany

Zalety stosowania płynów niezamarzających

Pły­ny nie­za­ma­rza­ją­ce w sys­te­mach chło­dze­nia posia­da­ją sze­reg zalet, któ­re czy­nią je nie­za­stą­pio­ny­mi w wie­lu zasto­so­wa­niach. Po pierw­sze, mają one zdol­ność do obni­ża­nia punk­tu zama­rza­nia wody, co jest klu­czo­we w chłod­nic­twie. Po dru­gie, zawie­ra­ją inhi­bi­to­ry koro­zji, któ­re chro­nią meta­lo­we czę­ści sys­te­mu przed rdze­wie­niem. Po trze­cie, są one odpor­ne na two­rze­nie się osa­dów, co zapew­nia płyn­ny prze­pływ cie­czy i utrzy­ma­nie wyso­kiej efek­tyw­no­ści systemu.

Nasza oferta

W SKiC Robert Apta­cy ofe­ru­je­my sze­ro­ką gamę pły­nów nie­za­ma­rza­ją­cych, któ­re są dosto­so­wa­ne do róż­nych typów sys­te­mów chło­dze­nia. Nasze pro­duk­ty są naj­wyż­szej jako­ści i speł­nia­ją wszyst­kie wyma­ga­ne nor­my. Zachę­ca­my do skon­tak­to­wa­nia się z nami, aby uzy­skać wię­cej infor­ma­cji na temat naszych pro­duk­tów oraz dowie­dzieć się, któ­ry płyn będzie naj­lep­szy dla Two­je­go sys­te­mu chłodzenia.

SEKCJA FAQ:

Czy można mieszać płyny do chłodzenia?

Tak, moż­li­we jest mie­sza­nie pły­nów do chło­dze­nia, jed­nak zale­ca się korzy­sta­nie z tych samych typów pły­nów lub pły­nów zgod­nych z zale­ce­nia­mi pro­du­cen­ta. Nie­wła­ści­we mie­sza­nie pły­nów może pro­wa­dzić do obni­że­nia ich wła­ści­wo­ści ochron­nych oraz pro­wa­dzić do uszko­dze­nia ukła­du chłodzenia.

Jaki płyn do układu chłodzenia?

Wybór odpo­wied­nie­go pły­nu do ukła­du chło­dze­nia zale­ży od wie­lu czyn­ni­ków, takich jak rodzaj sil­ni­ka, warun­ki kli­ma­tycz­ne oraz wyma­ga­nia pro­du­cen­ta. Naj­czę­ściej sto­so­wa­ny­mi pły­na­mi są gli­kol ety­le­no­wy i gli­kol pro­py­le­no­wy, jed­nak zawsze war­to skon­sul­to­wać się z fachow­cem lub spraw­dzić zale­ce­nia pro­du­cen­ta pojazdu.

Jakie są płyny do chłodnic?

Ist­nie­je wie­le róż­nych rodza­jów pły­nów do chłod­nic, z któ­rych naj­czę­ściej sto­so­wa­ne są pły­ny nie­za­ma­rza­ją­ce. Oprócz gli­ko­lu ety­le­no­we­go i pro­py­le­no­we­go, moż­na tak­że wymie­nić alko­ho­le poli­hy­drok­sy­lo­we oraz ace­ta­ty i for­mia­ny. Wybór odpo­wied­nie­go pły­nu zale­ży od warun­ków eks­plo­ata­cyj­nych oraz wyma­gań kon­kret­ne­go ukła­du chłodzenia.