POMPY HYDRAULICZNE
POMPY HYDRAULICZNE – Robert Aptacy
Od stuleci ludzie na różny sposób starali się wykorzystać prawa fizyki. Dzisiaj w wielu dziedzinach życia codziennego, mamy tego niemal namacalny dowód. Specyficzne właściwości cieczy, były od zawsze w kręgu zainteresowań szerokiej rzeszy naukowców z całego świata. Liczne eksperymenty i próby, dały efekty w postaci wielu rozwiązań, stosowanych w oparciu o zjawiska zachowania się cieczy – prawa hydromechaniki. Właśnie ta wąska dziedzina fizyki stworzyła podwaliny, rozwoju technologii związanej z wykorzystaniem układów hydraulicznych. Krótko mówiąc, dzięki zastosowaniu płynu pod odpowiednim ciśnieniem jest możliwe precyzyjne operowane znacznymi siłami. Napędy hydrauliczne są wykorzystywane w wielu branżach i nie sposób sobie wyobrazić, sprawnego działania wielu gałęzi przemysłu, bez ich udziału.
Układ hydrauliczny działa na zasadzie prawa Pascala, które mówi, że ciśnienie wywierane na ciecz, rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach. Aby można było wytworzyć odpowiednie ciśnienie, potrzebne jest do tego odpowiednie urządzenie, którym jest pompa hydrauliczna, dostarcza ona odpowiednio skompresowaną ciecz roboczą do instalacji hydraulicznej.
Wyróżnimy kilka rodzajów pomp hydraulicznych. Najczęściej spotykane to: pompy zębate, pompy łopatkowe, pompy tłokowe.
Każda z wymienionych pomp działa na innej zasadzie, i tak:
- Pompa zębata wyposażona jest w dwa koła zębate, które pod wpływem zasilania źródłem zewnętrznym obracają się a następnie zaciągają ciecz z komory ssawnej i transportują ją dalej do komory tłocznej.
- Pompa łopatkowa zwana inaczej wyporową, wyposażona jest w łopatki, które są umiejscowione w wirniku, który z kolei jest osadzony mimośrodowo. Podczas obrotu wirnika, łopatki dzięki zastosowaniu sprężyn, są rozpierane w kierunku powierzchni wewnętrznej obudowy, dzięki temu ciecz z komory ssawnej przedostaje się do komory tłocznej.
- Pompy tłokowe, które mają podobną zasadę działania jak silniki czterosuwowe. Tłok zasysa ciecz do cylindra w momencie schowania się w cylindrze, następnie wyrzuca go w fazie rozciągania. W rezultacie wypieracz porusza się ruchem posuwisto – zwrotnym. Ten typ pomp ma zastosowanie wysokociśnieniowe.
Spis treści:
Podsumowanie
Pompy hydrauliczne są elementami, których zadaniem jest transfer mocy przy wykorzystaniu cieczy roboczej. W zależności od rozwiązań konstrukcyjnych i zasad działania, pompy hydrauliczne posiadają swoje zalety i wady. Wybór rodzaju pompy zależy od przeznaczenia a także warunków w jakich będzie ona pracować. Pompy hydrauliczne możemy spotkać w wielu gałęziach życia codziennego, począwszy od rozbudowanych maszyn przemysłowych skończywszy na urządzeniach domowego użytku.