Trane RTAD 165
Serwis Trane RTAD 165
Tym razem jak z wykle z firmą ChillerTech Wiktor Aptacy zostaliśmy poproszeni o wykonanie przeglądu zerowego + próba naprawy i serwis chiller Trane RTAD 165.
Przyczyna wezwania:
- Chiller nie osiąga żądanej temperatury
- Wciąż wyłącza się na wskutek awarii HP na obydwóch sprężarkach
- Poprzednie naprawy zrealizowane przez poprzedni serwis nie wniosły nic w temacie
Ekspertyza SKiC Robert Aptacy — chiller Trane RTAD165
- Instalacja wody lodowej do chłodzenia praktycznie pusta. 0,4 Bara ciśnienia przed pompą obiegową — nie wiemy dlaczego nie zadziałał czujnik Flow Swich.
- Brak odpowietrzników powietrza na instalacji wody lodowej w układzie zamkniętym.
- Bypas na instalacji wody lodowej otwarty na max — przepraszam a czym mamy chłodzić system.
- Skraplacze Agregatu Wody Lodowej zakamieniałe — przepływ powietrza może 60%, przecież to wykończy każdą sprężarkę.
- Zastosowano układ chłodzenia adiabatycznego — to wyrok śmierci dla tego typu urządzeń.
Naprawa chiller Trane RTAD 165
- Na samym początku doposażyliśmy instalacje wody lodowej w brakujący odpowietrznik i uzupełniliśmy glikol do wartości 1,5 Bara po stronie niskiej Pompy Wody.
- Zamknęliśmy bypass — to strata energii cieplnej i energii potrzebnej do pracy chillera. System nie wymaga obejść.
- Podłączyliśmy nasze manometry do układów sprężarek 1 i 2‑giej a pomiary przyrównaliśmy do wskazań elektroniki sterującej Chillera. Wyniki pomiarów praktycznie takie same więc nie ma potrzeby kalibrowania.
- Odłączyliśmy system chłodzenia adiabatycznego i zabroniliśmy użytkownikowi jego stosowania. Wszystkie urządzenia chłodnicze posiadają odpowiednio z wymiarowane skraplacze i wentylatory które zapewniają odpowiednie skroplenie gazu nawet w bardzo wysokich temperaturach zewnętrznych. Dla jeszcze nie przekonanych podam przykład czajnika. Zawsze w czajniku znajdziecie Państwo kamień kotłowy zwłaszcza jak korzystacie Państwo z wody pobieranej bezpośrednio z sieci. W przypadku chillerów, dry coolerów — kamień który się wytraca z wody osiada na lamelach co znacznie ogranicza przepływ powietrza. Ponadto kamień jest izolatorem ciepła więc nie ma odpowiedniego chłodzenia — oddawania ciepła do atmosfery. Jeśli musimy do chłodzić układ skraplania to z całą pewnością proponuję doposażyć w układ odzysku ciepła na przykład wymiennik ciepła woda/gaz.
Serwis Trane RTAD 165
Po dokonaniu naprawy przystąpiliśmy do serwisu chillera. Na początek jak zwykle najdokładniej jak potrafimy umyliśmy skraplacze. Skontrolowaliśmy wszelkie nastawy systemu sterowania agregatu i skorygowaliśmy naszym zdaniem błędne. Przy użyciu czujnika freonu i pianki skontrolowaliśmy szczelność na zaworach bezpieczeństwa i w miejscach najbardziej narażonych na wyciek.
Niestety serwis chiller nie został zakończony. Umówiliśmy się z właścicielem urządzenia za około tydzień, musimy dodatkowo wykonać:
- Mycie skraplaczy z zalegającego kamienia — zastosowanie odpowiedniej Chemii która nie zniszczy aluminiowych lameli skraplacza.
- Uzupełnimy powietrze w sprzęgle powietrza.
- Ponownie sprawdzimy ciśnienie wody lodowej