WENTYLACJA PRZEMYSŁOWA
WENTYLACJA PRZEMYSŁOWA
W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie wykorzystują złożoność operacji w coraz to większym stopniu. Procesy produkcyjne w wielu dziedzinach wykorzystują substancje chemiczne i składniki, które często są wysoce toksyczne. Użycie chemikaliów w wytwórczości powoduje często przenikanie ich cząsteczek do atmosfery w postaci gazów, oparów czy też trującej mgły w związku z czym stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników przebywających w takim otoczeniu. Wysoka temperatura z kolei, jest czynnikiem, który wpływa na obniżenie komfort oraz efektywność działania na stanowisku pracy. Dlatego najważniejszymi zadaniami sprawnej wentylacji jest:
- ciągłe dostarczenie czystego, świeżego powietrza,
- utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury oraz wilgotności,
- zredukowanie zagrożenia pożarowego oraz wybuchu,
- rozrzedzenie oraz usunięcie zanieczyszczeń z pomieszczenia.
Systemy wentylacyjne najczęściej składają się z następujących sekcji:
- pochłaniającej
- kanałów transportujących powietrze z jednej części do drugiej,
- filtrującej, czyszczącej,
- wpompowującej czyste oraz wyrzucającej zanieczyszczone
Z reguły w przemyśle wykorzystuje się dwie główne metody mechanicznej wentylacji:
- Rozrzedzenie - które ma na celu zredukowanie poziomu zanieczyszczeń poprzez ich wymieszanie z czystym powietrzem. Zaletą takiego rozwiązania są mniejsze koszty związane z instalacją oraz serwisem. Niestety ta metoda nie może być stosowana we wszystkich przypadkach, choćby dlatego, że nie usuwa całkowicie toksyn i niektórych zanieczyszczeń. Jest również nieefektywna w pozbywaniu się cząstek metalu oraz dużych ilości nagromadzonych gazów i oparów.
- Wyciąg mechaniczny za pomocą wiatraków, które zasysają brudne powietrze i odpompowują je na zewnątrz. Przewagą tej metody jest zdolność przechwytywania zanieczyszczeń i bezpośrednio usuwania ich z miejsca pracy. Tylko ona wykazuje się skutecznością przy pozbywaniu się z powietrza groźnych chemicznych toksyn i też z powodzeniem radzi sobie z cięższymi cząsteczkami metali. Minusem są wysokie koszty związane z montażem oraz późniejszą konserwacją.
Podczas projektowania systemu wentylacji należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami a mianowicie:
- powietrze przepływające przez kanały nawiewowe powinno napotykać na jak najmniejszy możliwy opór,
- przekrój poprzeczny kanałów powinien być na tyle duży aby zapewnić odpowiednią prędkość powietrza co pozwoli to na uniknięcie odkładania się różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogłyby zmniejszyć drożność lub całkowicie zablokować nawiew,
- z kolei za duża przepustowość wiąże się z niepotrzebnym marnowaniem energii oraz ryzykiem uszkodzenia instalacji.
- należy również pamiętać aby układ przewodów wentylacyjnych był odpowiednio dobrany pod względem długości, rodzaju oraz sposobu montażu.
Aby zapewnić pracownikowi zdrowie i bezpieczeństwo, dobrze zaprojektowany i efektywny system wentylacji to nieodzowna konieczność. Nawet niegroźne drobiny kurzu w zwykłym biurze mogą powodować alergie na skutek których spada komfort pracy. Z kolei weźmy pod uwagę ogromne hale przemysłowe, gdzie przekroczenie dopuszczalnej normy stężenia substancji chemicznych mogłoby nieść za sobą opłakane skutki. Dlatego inwestycja w odpowiednią wentylację oraz jej serwis to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa ludzi ale również zmniejszone ryzyko awarii maszyn i urządzeń.