Osuszacze kondensacyjne
Cel użycia oraz sposób doboru kondensacyjnych osuszaczy powietrza
Firma Serwis Klimatyzacji i Chłodnictwa Robert Aptacy od wielu lat zajmuje się naprawą oraz konserwacją tego rodzaju urządzeń. Wychodzimy jednak z założenia, że oprócz przywożenia urządzeń w celu usuwania awarii oraz wykonywania regularnych przeglądów , nasz Klient powinien poszerzać swoją wiedzę odnośnie instalacji, które używa. Umożliwi mu to bardziej efektywną eksploatację oraz mniejszą awaryjność układów klimatyzacji. W dzisiejszym artykule zajmiemy się budową oraz zasadą działania kondensacyjnych osuszaczy powietrza. Mamy nadzieje, że szukającym informacji, poniższa lektura pomoże poszerzyć wiedzę oraz zastosować ją w rzeczywistych sytuacjach, które można spotkać każdego dnia pracy.
Cel osuszania kondensacyjnego
Najważniejszym czynnikiem dla każdego obszaru, który jest przeznaczony do użytkowania przez ludzi jest, dobrze wszystkim znany, komfort cieplny. Z definicji oznacza on stan, w którym człowiek czuje, że jego ciało znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna. Mimo, że jest pojęcie względne( gdyż każdy ciało każdego człowieka posiada swoje przyzwyczajenia), istnieją powszechnie używane parametry projektowe, które się zakłada, aby projektowana przestrzeń spełniała wszelkie wymagania. Często zapomina się, że oprócz temperatury wewnętrznej, drugim podstawowym parametrem, który składa się na komfort cieplny użytkownika, jest wilgotność. Możemy ją określić przez dwa podstawowe parametry. Pierwszym sposobem jej wyrażenia jest wartość wilgotności bezwzględnej.
Druga wielkość to wilgotność względna wyrażona w %. Oznacza ona stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do ciśnienia nasycenia, określającego maksymalne ciśnienie cząstkowe pary wodnej w danej temperaturze. Zazwyczaj w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają przez dłuższy okres czasu, powinna ona wynosić około 50%. Gdy wilgotność przekracza założone przez użytkownika parametry należy zastosować osuszania. W klimatyzacji wykorzystuje się do tego następujące procesy:
wykraplanie wilgoci na zimnej powierzchni chłodnic
osuszanie poprzez użycie substancji higroskopijnych (pochłaniających wilgoć)
Drugiego sposobu używają osuszacze adsorpcyjne, o których napiszemy innym razem.
Z kolei urządzenia kondensacyjne opierają swoje działanie na pierwszym z wymienionych zjawisk. Uzyskujemy dzięki temu obniżenie wilgotności w danym obszarze lub pomieszczeniu.
Kondensacyjne osuszacze powietrza stosuje się przy usuwaniu wilgotności z nowobudowanych budynków. Dzięki temu możemy zmniejszyć koszt ogrzewania lokali już podczas użytkowania ich przez mieszkańców; zaś dla samego procesu budowy oznacza on skrócenie procesu dogrzewania bryły budynku oraz przyśpiesza przebieg prac wykończeniowych ( takich jak: kładzenie tynków, wylewanie posadzek itp.). Szczególnie w kapryśnym polskim klimacie, w którym budowy nieraz są przerywane na okres zimowy, może okazać się to przysłowiowym języczkiem u wagi, dzięki czemu inwestycja zostanie skończona w terminie.
Często spotykaną metodą osuszania jest używanie gazowych lub elektrycznych ogrzewaczy powietrza. Pamiętajmy, że stosowanie wyłącznie nagrzewnic jest półśrodkiem, który nie daje zamierzonych efektów. Przy procesie osuszaniu wyłącznie przez ogrzewanie bardzo regularnie należy usuwać ogrzane powietrze ( które pobrało wilgoć z otoczenia). Powoduje to potrzebę wielokrotnego zwiększenia powtarzanie cyklu grzania i usuwania ogrzanego wilgotnego powietrza z pomieszczenia. Mało kiedy pamięta się o się o tej niezbędnej cyrkulacji powietrza, szczególnie, że zwiększa ona koszty całego procesu, gdyż nagrzewnica „co rusz” musi ogrzewać świeże powietrze, które po ogrzaniu pobierze wodę z otoczenia.
Innym zastosowaniem osuszaczy kondensacyjnych jest praca w pomieszczeniach, gdzie wymagane są dosyć restrykcyjne wartości wilgotności względnej, z uwagi na produkty które przebywają w tym miejscu. Do takich zaliczają się archiwa, muzea, magazyny, laboratoria, pomieszczenia zawierające instalacje elektroniczne, stacje pomp w pracach wodnych lub suszarnie drewna. Proces osuszania jest tutaj stały, z uwagi na występowanie pewnej wymiany powietrza przez nieszczelności. Świeże powietrze wprowadza wilgoć ze środowiska zewnętrznego; ponad to w przypadku suszenia drewna wilgoć jest niejako „wyciągana” z materiału przez urządzenie. Również w przypadkach basenów, hal produkcyjnych lub hal sportowych wysoka wilgotność wpływa na komfort pracowników lub użytkowników. Osobną kwestią jest osuszanie przestrzeni zalanych w wyniku powodzi lub podtopień. Jeżeli w przyszłości nie chcemy spotkać się ze zjawiskiem pleśni oraz rozwoju drobnoustrojów w zawilgoconych w ten sposób miejscach, należy zwrócić na ten proces szczególną uwagę. Dobór kondensacyjnych osuszaczy powietrza
Przy doborze takiego osuszacza musimy mieć na uwagę kilka czynników. Musimy pamiętać o wielkości pomieszczenia oraz o naturalnej infiltracji świeżego powietrza przez szczeliny oraz małe otwory znajdujące się w ścianach. Należy też poznać parametry temperatury oraz wilgotności wymagane dla danego obszaru. Znajomość możliwości magazynowania wilgoci przez przegrody budynków z pewnością zwiększy ilość danych potrzebnych do właściwego doboru osuszacza kondensacyjnego.
Sam wybór polega w głównej części na przeanalizowaniu wymaganej wydajności urządzenia dla pomieszczenia. Zazwyczaj podaje się ją w odniesieniu na dobę roboczą. Za pomocą wykresów dołączonych przez producenta oraz wspomnianych wyżej informacji, można dokonać zakupu, który będzie w pełni świadomym wyborem.
W artykule „Naprawa kondensacyjnych osuszaczy powietrza „ napiszemy o możliwych awariach, budowie oraz o technice działania tych, bądź co bądź, instalacji klimatyzacyjnych.
Bibliografia:
1. „Poradnik klimatyzacja” — pod redakcją dr inż. Bolesława Gazińskiego, Poznań 2001
Osuszacze kondensacyjne