NAPRAWA POMP HYDRAULICZNYCH
NAPRAWA I REGENERACJA POMP HYDRAULICZNYCH — SKIC ROBERT APTACY
Dzięki wdrożeniu zaawansowanych układów hydraulicznych, przemysł światowy zrobił ogromny postęp. To właśnie te rozwiązania przyczyniły się do usprawnienia wielu procesów technologicznych. Wspomniana technologia często wykorzystywana jest w życiu codziennym, choćby w pojazdach samochodowych. Ażeby zrozumieć konieczność regularnego serwisu pomp hydraulicznych oraz poznać najczęstsze przyczyny awarii, należy zrozumieć ich budowę oraz zasadę działania.
Działanie układu hydraulicznego w głównej mierze polega na przepływie określonego medium pod odpowiednim ciśnieniem, którego źródłem jest właśnie pompa hydrauliczna. Jej zadaniem jest zamiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną tak aby umożliwić obsługę różnych elementów urządzenia. Wspomniany mechanizm z reguły jest wykorzystywany w precyzyjnym sterowaniu dużymi siłami. Systemy hydrauliczne znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w:
- przemyśle ciężkim – produkcja stali, procesy wydobywcze, przetwórstwo tworzyw sztucznych, linie produkcyjne, kruszarki, ciągniki, sprzęt wiertniczy,
- przemyśle obrabiarek, tokarek,
- przemyśle papierniczym,
- branży kolejowej,
- maszynach budowlanych, sprzęcie lotniczym, morskim,
- pojazdach użytkowych,
- systemach podnośników, sterowania, itd.
Sercem systemów pneumatycznych są pompy hydrauliczne, wyróżniamy trzy rodzaje, a mianowicie:
- pompy zębate – bardzo popularne ze względu na długą żywotność oraz niskie koszty serwisu. Są stosowane w silnikach, obrabiarkach, itp. Największym ich minusem jest wyciek przez szczelinę pomiędzy zębami a obudową,
- pompy łopatkowe – dzięki charakterystycznej konstrukcji ich sprawność sięga aż 95%. Niestety nie nadają się do wysokich ciśnień,
- pompy tłokowe – z uwagi na proste rozwiązania konstrukcyjne, mogą być stosowane w wysokim ciśnieniu. Posiadają prostą budowę i nie muszą być tak często konserwowane jak poprzednie.
Ochrona i konserwacja układów pneumatycznych oraz pomp hydraulicznych polega na:
- utrzymaniu w czystości czynnika roboczego (np. oleju),
- skontrolowaniu filtrów przepływu a w razie konieczności ich wymianie — nie wolno dopuścić do pełnego zablokowania filtrów.
- sprawdzeniu poziomu oleju w układzie oraz jego zużycia. Wymieniamy olej zgodnie z zaleceniami producenta.
- skontrolowaniu miernika różnicy ciśnień, pod kątem prawidłowych wartości,
- zbadaniu czy w instalacji nie ma wycieków, pęknięć lub innych uszkodzeń,
- sprawdzeniu prawidłowej temperatury za pomocą detektorów,
- dokonaniu nasłuchu pompy w celu wykrycia usterek. Zbadaniu temperatury pracującej pompy – wysoka może wskazywać usterkę podzespołów.
Podsumowanie
Tak jak inne urządzenia mechaniczne, tak również systemy hydrauliczne, w których skład wchodzą między innymi pompy, wymagają regularnego i rzetelnego serwisu. Z uwagi na ich zastosowanie, które sprowadza się do manipulowania dużymi siłami, wykorzystywanymi w wielu procesach technologicznych i produkcyjnych powoduje, że uszkodzenie jakiegoś podzespołu może sparaliżować całą linię produkcyjną, co przekłada się na ogromne straty finansowe. Dlatego Firma SKIC Robert Aptacy oferuje również serwis oraz naprawę układów hydraulicznych. Działamy na terenie całej Polski.