Parametry roztworów nawilżających poligrafia

.

Parametry roztworów nawilżających

Jeśli prowadzisz drukarnię, wiesz, że najważniejsze jest zadowolenie klienta. A to osiągniesz poprzez dobrej jakości usługę. W celu zachowania optymalnej pracy maszyn drukujących ważne jest cykliczne nawilżanie elementów niedrukujących na formie drukowej.

Cykliczny przegląd nawilżaczy – zrób go, zanim będzie za późno

SKIC Robert Aptacy świadczy kompleksowe usługi naprawy i serwisu elementów usprawniających pracę maszyn w drukarniach. Pracownicy branży poligraficznej wiedzą, że jednym z najważniejszych elementów procesu drukowania offsetowego jest cykliczny przegląd i serwis nawilżaczy formy. Firma SKIC Robert Aptacy wykonuje tego rodzaju usługi i dokładnie wie, że nieserwisowany nawilżacz nie podaje roztworu zwilżającego o odpowiednim składzie, ani też w odpowiedniej ilości. Nieprawidłowo działający nawilżacz ma negatywny wpływ na powierzchnie, które odpowiadają za druk. Oszczędzając na przeglądzie i serwisie nawilżaczy, drukarnia traci na jakości produkcji drukowanej.

Parametry roztworów zwilżających

Roztwór zwilżający musi mieć niezbędne właściwości. Dlatego proces jego przygotowania składa się z szeregu technologicznych operacji. Wybór odpowiedniego typu roztworu zwilżającego zależy od kilku czynników.

W druku offsetowym parametry jakości roztworów zwilżających dzielimy na trzy grupy:

 • związane z procesem drukowania
 • stabilność
 • reprodukcyjno-graficzne

W procesie drukowania można je celowo regulować, aby dopasować powyższe lub inne parametry. SKIC Robert Aptacy posiada wiedzę o czynnikach, jakie wpływają na wybór roztworów zwilżających. Mamy świadomość ważności parametrów roztworów, dlatego możemy wpływać na poszczególne parametry, jak również na cały proces druku. Poprawiając warunki technologiczne poprzez serwis nawilżaczy, masz szansę zwiększyć wydajność produkcji i jakości druków.

Roztwory są przygotowywane przy użyciu wody, która jest podstawą roztworu zwilżającego. Optymalny roztwór zwilżający musi posiadać następujące właściwości:

 • odpowiednią kwasowość (pH) roztworu nawilżającego i wody
 • właściwą twardość
 • przewodność elektryczną
 • nawilżać powierzchnie elementów drukujących i niedrukujących offsetowej formy jednometalowej

Wartość pH roztworu zwilżającego zależy od kilku czynników, w tym między innymi od:

 • typu zespołu drukującego maszyny offsetowej
 • zespół nawilżający z dwoma wałkami nadającymi pokrytymi osłoną z tkaniny – pH = 5,2 – 5,6
 • zespół alkoholowy z walcem przekazującym do zespołu farbowego – pH = 5,0 – 5,4
 • zespół z jednym walcem nadającym bez osłony – pH = 5,2-5,6
 • zespół nawilżający typu „Dalgren” – pH = 4,7 – 5,2
 • materiału zadrukowywanego
 • papier niekredowany – pH = 4,5 – 6,5
 • papier kredowany – pH = 7,5 – 9,5
 • innych elementów procesu drukowania
.

Precyzyjne przygotowanie roztworu będzie miało wpływ na pracę maszyn drukujących. Zbyt kwaśny roztwór pH < 4,8 będzie powodował niszczenie elementów drukujących form oraz spowalniał proces wysychania farby. Możesz również narazić firmę na straty. Nieserwisowane nawilżacze z nieodpowiednim roztworem sprzyjają niszczeniu formy drukowej, powodują odwarstwianie się farby na druku, a na powierzchni walców powstają ubytki. To z kolei powoduje poważniejsze konsekwencje takie jak pogorszenie podawania farby oraz utlenianie prowadzące do ciemnienia farb drukowych metalizowanych.

Zbyt wysokie pH o wartości > 9,5 również przyniesie same szkody. Mimo że sprzyja utrwalaniu farby, to przy okazji reaguje na składniki farb drukowych: olej, żywicę i kwaśne substancje.

Wówczas tworzy się emulsja, która może powodować nadawanie farby także na elementy niedrukujące.

W kolejnym artykule poruszającym temat parametrów roztworów nawilżających omówimy inne zależności, czynniki i wskaźniki mające służyć poprawie wydajności maszyn drukujących.

Parametry roztworów nawilżających

Parametry roztworów nawilżających

 

OFERTA FIRMY SKIC ROBERT APTACY

serwis chłodniczy warszawa

naciśnij by przeczytać

Zapoznaj się z naszą ofertą

Kontakt z biurem

  +48 501 179 381
 info@skic.com.pl
 
lub
 
ul Potocka 14
Warszawa 01-652
 JAK NAS ZNALEŹĆ ?
 

baldwin, serwis chłodniczy warszawa, technotrans, schładzacz wody poligrafia, przegląd nawilżaczy poligrafia, przegląd nawilżaczy drukarnia, parametry roztworów nawilżających, naprawa schładzaczy wody, serwis schładzaczy wody, przegląd i serwis nawilżaczy formy, serwis nawilżaczy, agregaty chłodnicze, agregat wody lodowej, agregaty wody lodowej, chillery, wytwornica wody lodowej, serwis chłodniczy, chiller do wody, chillery przemysłowe, wytwornice wody lodowej, chiller wody lodowej, chiller wody

Naprawa lodówek samochodowych | usługa drzwi w drzwiDla klientów z poza Warszawy

Nasz serwis uruchomił usługę drzwi w drzwi

polega ona na odbiorze urządzenia od klienta za pośrednictwem firmy kurierskiej DHL przed naprawą i odesłaniu go po naprawie w to samo miejsce lub miejsce wskazane przez zleceniodawcę na terenie POLSKI. 

Jeśli decydują się państwo na skorzystania z tej usługi prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego

"Zgłoszenie przeglądu lub awarii"

serwis lodówek INDEL B

Koszt usługi jest zależny od gabarytów urządzenia i formy płatności za usługę.